Na skróty przez poligrafię

źródło: sxc.hu

źródło: sxc.hu

Poligrafia jest gałęzią techniki, która zajmuje się procesami tworzenia druków. Na przestrzeni lat metody te ulegały zmianie i przyśpieszeniu. Dzisiejsze metody pozwalają na bardzo szybkie powstawanie kopii w tysiącach egzemplarzy, przy zachowaniu doskonałej jakości. Dwa podstawowe i najbardziej rozpowszechnione rodzaje druku, to druk offsetowy i druk cyfrowy.

Druk offsetowy

źródło: sxc.hu

źródło: sxc.hu

Druk ten jest jedną z najczęściej stosowanych metod druku, jest przemysłową formą druku płaskiego. Jakość druku jest bardzo wysoka, jednak cena nadruku staje się atrakcyjna dopiero przy dużych nakładach.

Druk offsetowy dzielimy na:

  • arkuszowy
  • rolowy

Druk cyfrowy

źródło: sxc.hu

źródło: sxc.hu

Jest  doskonałą metodą do drukowania niskich nakładów. Komputerowy zapis cyfrowy pozwala na bezpośredni wydruk, dzięki czemu odpadają koszty matryc. W druku cyfrowym możemy bez problemu personalizować projekty, gdyż mamy możliwość dokonywania zmian w treści na każdej odbitce. Druk cyfrowy wprawdzie jest trochę gorszej jakości od druku offsetowego, ale za to przy niskich nakładach sprawdza się idealnie. Prędkości wydruku w zależności od maszyny mieszczą się w przedziale od kilku do około dwustu stron A4 na minutę.

źródło: sxc.hu

Większość materiałów poligraficznych można drukować zarówno offsetem jak i cyfrą. Przy wydrukach wielotysięcznych czy nawet wielomilionowych np. przy wydruku gazet, szybciej i taniej będzie drukiem offsetowym. Natomiast druk cyfrowy sprawdza się przy druku wizytówek, czy teczek ofertowych, szczególnie wtedy gdy projekt dotyczy ograniczonej czasowo akcji promocyjnej i nie ma potrzeby drukowania dużej ilości sztuk. Wydruki poligraficzne mogą być wykonywane na rożnych podłożach od tradycyjnego papieru offsetowego po papiery ozdobne. Dodatkowo wydruki można uszlachetniać poprzez na przykład wybiórcze lakierowanie UV, laminowanie, czy też foliowanie wydruku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Podobne artykułyKomentowanie zablokowane.